Syndrom Zapętlenia

…bynajmniej nie jednego utworu, jak to drzewiej bywało. Teraz zapętlają mi się całe albumy albo konkretni wykonawcy, czasami zdarza się, że kilka utworów z jednej płyty, które słucham naprzemiennie albo do których wracam po przesłuchaniu całości.

Przez ostatnich kilka dni – przepraszam – kilka tygodni takim zapętlonym artystą jest u mnie Swiatosław Wakarczuk i jego dwie solowe płyty: „Вночі”|”Wnoczi” oraz „Брюссель”|”Briussel”.  Pisałam o nich kilka dni temu, przy okazji swoich zachwytów nad piosenkami „Моя планета”|”Moja płaneta” oraz „Зелений чай”|”Zelenyj czaj” z tego drugiego albumu. Dzisiaj z kolei zatrzymuję się dłużej nad nocnymi utworami Wakarczuka, a konkretniej „Там, де літо”|”Tam, de lito” (och, to bardzo aktualna piosenka, gdy spojrzy się na jesienną szarość za oknem…) i „Дзвони”|”Dzwony” oraz znaną mi już od dawna balladą „Така, як ти”|”Taka, jak ty”. Zaczerpnięty z niej cytat pojawił się zresztą w jednym z moich fragmentów „Szopy”, bo przecież „Taka jak ty zdarza się raz w życiu, w dodatku z nieba…”. Nie tylko tę piosenkę cytowałam w naszej powieści. Fanów ukraińskiej muzyki z pewnością ucieszy rozmowa w kuchni, kiedy Dmytro zatapia się we wspomnieniach i z żalem opowiada o nadchodzącej płycie Okeanów (mowa oczywiście o najnowszym albumie „Земля”|”Zemla”), której nie będzie mu już dane przesłuchać.

– Wakarczuk. Chyba najlepszy ukraiński wokalista – uśmiechnął się, tak szczerze i jakby zapominając o ostatnich przeżyciach i poprzednim temacie rozmowy. – Jego zespół jakoś niedługo ma wydawać nową płytę. Zresztą, nie tylko oni, jeszcze parę świetnych kapel też przygotowywało materiał. Kurwa, to chyba jedyne, za czym tu tęsknię. Za muzyką, za koncertami…

Ciekawostka: na obu płytach Wakarczuk śpiewa także po angielsku.  Ale na dzisiaj proponuję jednak piosenkę o tym, żeby polecieć tam, gdzie jest lato.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Syndrom Zapętlenia

  1. Pingback: Tom Waits – Closing Time (1973) « Natalia Kościńska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s