30-Day Book Challenge: dzień 6.

Dzień szósty: książka, która mnie zasmuca

Takich książek z pewnością jest wiele, ale pierwsze miejsce w tej dziedzinie bezspornie zajmują książki jednego polskiego pisarza.

Za każdym razem, gdy czytam prozę Marka Hłaski, czuję się tak samo przygnębiona. Zachwycona, ale i przygnębiona. Pamiętam, jak kiedyś miałam wyjątkowo parszywy nastrój i chciałam poprawić go sobie dobra książką. Sięgnęłam wtedy po „Ósmy dzień tygodnia”, zupełnie nieświadoma jeszcze tego, jak ta proza na mnie oddziałuje. Po skończeniu lektury czułam się jeszcze gorzej niż wcześniej. To z Hłaski również pochodzi z jeden moich ulubionych przygnębiających cytatów: „Ktoś kiedyś powiedział, że historię ludzkości można spisać na bibułce od papierosa: rodzili się, cierpieli, umierali – tak to chyba wygląda”. Z tego samego wywiadu pochodzi jeszcze inny cytat, który wspaniale oddaje to, o czym Hłasko pisał:

Mnie zawsze zarzucają nihilizm. Ja kiedyś w „Sztandarze Młodych” przeczytałem list drukowany olbrzymimi literami: „Wbrew książkom Saganki i Hłaski wierzę w miłość”. Rozumie pani: „Wbrew książkom (…) Hłaski wierzę w miłość”, podczas gdy ja przynajmniej trzy czwarte wszystkiego napisałem właśnie o ludziach, którzy się kochają naprawdę i szczerze, a ich największą tragedią jest to, ze nie mogą być razem, że nie są razem. Przykładem choćby „Ósmy dzień tygodnia” czy „Pierwszy krok w chmurach”.

Taka była cała jego proza: pełna smutku, rozgoryczenia, żalu, wszechogarniającej szarości.

Smutkiem również napawa mnie biografia Marka Hłaski autorstwa jego kuzyna, Andrzeja Czyżewskiego „Piękny dwudziestoletni”. Podsumować ją można chyba zdaniem, które zostało wyryte na jego warszawskim nagrobku: „Żył krótko, a wszyscy byli odwróceni”. Do dziś zresztą pamiętam dzień, kiedy po raz pierwszy – i niestety ostatni – stanęłam nad jego grobem i odczytałam ten napis.

A smutek powraca nawet na samą myśl o nim.

Reklamy

4 uwagi do wpisu “30-Day Book Challenge: dzień 6.

  1. Pingback: 30-Day Book Challenge: dzień 12/13. « Natalia Kościńska

  2. Pingback: Mężczyźni mojego życia [1]: Marek Hłasko | Natalia Kościńska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s