30-Day Book Challenge: dzień 15.

Dzień piętnasty: ulubiony bohater męski

Czy dobrze zrozumiałam, że mam teraz przeanalizować wszystko, co przeczytałam i to pod kątem bohaterów, żeby wybrać z nich jednego, którego lubię najbardziej…? To chyba jakiś żart. Pomijam to, że przypomnienie sobie wszystkich męskich bohaterów jest absolutnie niemożliwe, to jeszcze wybranie jednego… Ale spróbujemy.

Mariusz Pogonowski jako Dymitr Karamazow

Dymitr Karamazow.

Właściwie szaleniec, człowiek działający pod wpływem emocji, choleryk, narwaniec. Jednocześnie zakochany do granic możliwości, w tej miłości również szalony. Może trochę jak Bohun, który dla Helenki zrobiłby wszystko, nawet „świat podpalił”. Człowiek rozdarty i ciągle szukający swojego miejsca. Dymitr Karamazow jest postacią, wobec której nie można przejść obojętnie – a na pewno ja nie potrafię. O ile jego dwaj bracia nie wzbudzili we mnie już tak gwałtownych uczuć, to on bardzo mocno wrył mi się w pamięć. Ja w ogóle lubię taki typ bohaterów: szaleńców, którzy w imię jakiejś idei (to już nie jest ważne, czym ona dokładnie jest) stawiają na szali całe swoje życie, cały swój dobytek. W jakiś sposób żyją pełnią życia i nie przejmują się konwenansami.

A Dymitra Karamazowa w powieści podsumowano tak: „Dlatego, że [Dymitr] jest szeroką naturą, karamazowską- wszak do tego zmierzam- naturą, która mieści w sobie wszelkie krańcowości i jednocześnie zdolna jest kontemplować obie otchłanie: otchłań wzniosłych ideałów, otchłań nad nami , i otchłań pod nami, otchłań najniższego i cuchnącego upadku”. I to jest właśnie to, co sprawiło, że gdy szukałam odpowiedzi na pytanie o mojego ulubionego bohatera męskiego, w pierwszej kolejności przed oczami stanął mi najstarszy z braci Karamazowów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s