30-Day Book Challenge: dzień 16.

Dzień szesnasty: ulubiona bohaterka

Gdyby zekranizowano „Szopę”, Lenę mogłaby zagrać Gemma Arterton

To było do przewidzenia, że po ulubionej postaci męskiej przyjdzie czas na kobiecą. I tu jest mi nieco łatwiej, ale tylko odrobinę.

Po pierwsze, moją ulubioną bohaterką jest postać, którą sama stworzyłam. Chodzi mi o Lenę, która w kolejnych tomach „Szopy” pojawia się też jako Alina Reynairvel (zostańmy przy wersji skróconej jej długiego do bólu i arystokratycznego nazwiska). Dlaczego ją lubię? Bo to – powiem nieskromnie – dobrze poprowadzona postać. Chyba pierwszy raz udało mi się stworzyć bohaterkę z krwi i kości, która ma mocno zarysowane wady i zalety, jakieś cechy charakterystyczne. Jestem z niej naprawdę dumna.

Drugą lubioną bohaterką jest Wolha Redna z cyklu „Wiedźma” Olgi Gromyko. To również świetna postać: kobieta niezależna, ambitna i całkiem pewna siebie, w dodatku ma naprawdę cięty język, czym zdobywa sobie i przyjaciół, i wrogów. A co najważniejsze: ma do siebie dystans. Przykład? Kryna skinęła pokrzepiająco i znikła w kuchni, zostawiwszy mnie sam na sam z moim mózgiem, czyli praktycznie w samotności. Albo to: – Jesteś dorosłą, mądrą kobietą! – patetycznie zaczął Len, wyraźnie na potrzeby Starszych ze wzruszeniem przysłuchujących się jego przemowie. (“Ani jedno, ani drugie, ani trzecie” – pomyślałam). Naprawdę, nie da się nie polubić Wolhy Rednej.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “30-Day Book Challenge: dzień 16.

  1. Skromności… gdzie żeś zwiała… a wróć. Tu cię nie było 😛
    Co do Wolhy, to tyż lubiem 🙂 Cały cykl, bo to takie fajne czytadło do poduchy xD, jak i bohaterkę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s