30-Day Book Challenge: dzień 29.

Dzień dwudziesty dziewiąty: książka, której wszyscy nienawidzą, ale ja ją uwielbiam

Nie wiem, czy wszyscy aż tak bardzo nie znoszą „Chłopów” Reymonta, ale chyba nie spotkałam nikogo, kto otwarcie przyznawałby się do jakichś cieplejszych uczuć do tego dzieła. Z wyjątkiem siebie samej, rzecz jasna: ja „Chłopów” uwielbiam.

Podobno to dlatego że sama piszę epopeje chłopskie (tak nazwano moje opowiadanie o latawcach). Tę wypowiedź należy traktować z przymrużeniem oka, ale jest w niej trochę prawdy. Wszyscy wiedza, jak bardzo interesuje mnie folklor, a „Chłopi” to przecież doskonałe studium wiejskiego życia, opartego na czasie na mitycznym, którego rytm wyznacza natura. W tym rocznym cyklu wyraźnie widać pozostałości dawnych pogańskich wierzeń, o których sami zainteresowani nie mają już pojęcia. Podoba mi się to, jak dokładnie Reymont opisał te ludowe zwyczaje. Uwielbiam sceny, w których cała wioska gromadzi się w jednej chacie (na darciu pierza na przykład) i wysłuchują opowieści Rocha. I trochę im tego zazdroszczę.

„Chłopów” lubię nie tylko z powodu mojej fascynacji ludowością. Podobają mi się postacie, które wykreował Reymont, ale i historia, którą opowiada. Moralność bohaterów jest tak różna od naszej, dzisiejszej, że aż trudno się temu nadziwić. A przecież wtedy to wszystko było całkowicie normalne.

Dlatego kocham „Chłopów” wbrew ogólnej opinii społeczeństwa, o.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “30-Day Book Challenge: dzień 29.

  1. Uwielbiam „Chłopów”, choć najczęściej, niestety, spotykam się z reakcją „Chłopi”? jak ty to możesz czytać?
    Uwielbiam też „Noce i Dnie”. „Lalkę”. I zarówno książki jak i ekranizacje. W „Chłopach” przeszkadza mi, że Jaguś ma brązowe oczy, no ale wtedy nie było kolorowych soczewek 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s