Tom Waits – Closing Time (1973)

Są płyty, których słuchanie sprawia mi masochistyczną przyjemność – i do nich właśnie należy debiut Toma Waitsa.

Dlaczego ta przyjemność musi być masochistyczna? Bo „Closing Time” to płyta, która za każdym razem doprowadza mnie do łez. I nawet kiedy czuję już, jak wilgotnieją mi oczy, nie potrafię się zmusić do wciśnięcia „stop” w odtwarzaczu. Nie. Muszę słuchać dalej i walczyć ze wzruszeniem, które stopniowo mnie ogarnia, a które z największą siłą dopada mnie przy drugim, szóstym i jedenastym utworze. „I hope I don’t fall in love with you”, „Martha” i „Grapefriut Moon” zawsze działają na mnie tak samo, od ich pierwszego przesłuchania. I nieważne, że słyszałam je już wiele razy – za każdym razem oczy zachodzą mi mgłą.

Uwielbiam tę płytę. Jest jedną z tych, które kojarzą mi się ze spokojnym wieczorem, spędzonym z lampką wina. Wieczorem, który trwa niespiesznie – jak i całe „Closing Time”. Przepływa powoli, otula ciepłymi dźwiękami, otwiera drzwi do nowych krain. Trochę jak obie solowe płyty Swiatosława Wakarczuka, których mogę słuchać bez ustanku, całymi godzinami. I wcale nie przeszkadza mi, że Tom Waits „śpiewa jak aktor, na którego zawaliła się dekoracja”, jak napisał Andrzej Stasiuk w swoim kapitalnym zbiorze opowiadań „Przez rzekę”. Do mnie ten wokal trafia, choć sam nic by nie zdziałał. „Closing Time” to płyta, na której głos Waitsa jest tylko dodatkiem do przepięknej, wspaniałej muzyki.

Jestem w tej płycie tak zakochana, że nigdy nie sięgnęłam świadomie po żaden inny krążek Toma Waitsa, choć to do mnie niepodobne. Raczej szukam innych dzieł danego twórcy, rozsmakowuję się w nich, wybieram swoje ulubione. Ale nie w tym przypadku. Tutaj pozostaję wierna debiutowi. Zwyczajnie boję się tę miłość utracić.

I tak sobie myślę, że przy takiej muzyce wyłazi ze mnie cała moja sentymentalna natura. Trudno. Lubię się zachwycać.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s