Siergiej Łukjanienko, „Nocny patrol”

Mogę skreślić kolejną pozycję z mojej listy książek do przeczytania w 2014 roku. Tylko nie mam pojęcia, jak „Nocny patrol ocenić”. Podobno Łukjanienko jest najbardziej poczytnym i popularnym rosyjskim twórcą fantasy, ale mnie jego książka nie zachwyciła nawet w połowie tak jak „Nocny obserwator” Diwowa czy powieści Kiry Izmajłowej. Generalnie mam wrażenie, że Łukjanienko jest po prostu przereklamowany.

Mój największy zarzut do „Nocnego patrolu” to nadmiar egzystencjalnych rozterek głównego bohatera. Albo ciągle się zastanawia, czym są dobro i zło, czyli Światło i Ciemność, albo z kimś o tym rozmawia. Nieustannie poszukuje sensu i ciągle go nie znajduje. Coś mu się nie podoba w jego życiu, ale nic nie zmienia, tylko zastanawia się nad istotą Traktatu pomiędzy Światłem i Ciemnością. Zgodzę się, że jest to ważne dla konstrukcji bohatera, ale – na bogów – nie w takiej ilości. Od pewnego momentu po większości takich fragmentów jedynie przemykałam wzrokiem. I być może przez to coś mnie ominęło.

W dodatku trafiłam na dziwne tłumaczenie, jakby jego autor nie miał pojęcia o istnieniu skróconych zaimków, a problem sprawiało mi przejść ze składni rosyjskiej na polską. Męczące, bardzo męczące i utrudniające czytanie.

Jeśli chodzi o fabułę i bohaterów, to tutaj również bez fajerwerków. Najbardziej podobała mi się chyba Olga, przynajmniej jako sowa. Anton, główny bohater, czas spędza głównie na użalaniu się nad sobą i dziwieniu, dlaczego to on został oddelegowany do jakiegoś zadania. Chodzi, zastanawia się, prowadzi smutne monologi lub dialogi i nie rozumie, tak chyba najprościej opisać Antona. A to pozytywnie na odbiór „Nocnego patrolu” nie wpływa. Ale za to podobał mi się pomysł ze Zmrokiem i ze środowiskiem Innych, istot magicznych. To się Łukjanience udało.

Muszę obejrzeć film. Mam wrażenie, że spodoba mi się bardziej niż książka.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s