10 książek mojego życia

Mateusz ogłosił na swoim blogu, że chce poznać tytuły dziesięciu książek, które w jakiś sposób wpłynęły na moje życie. To kopia zabawy z Facebooka, gdzie jednak było łatwiej (choć chodzi o to samo): trzeba było wypisać tytuły z marszu, bez zastanawiania się. Teraz starałam się wybrać świadomie.

Dziesięć książek mojego życia.

To zadanie niełatwe. Już raz brałam udział w podobnym wyzwaniu, przez trzydzieści dni pisząc o tych najważniejszych książkach. A teraz tylko dziesięć? To naprawdę mało. Nie pamiętam, ile różnych rzeczy przeczytałam w swoim życiu, z pewnością to są już setki tytułów. I jak wybrać z tego dziesięć tych najważniejszych? Zwyczajnie się nie da, bo właściwie wszystko, co kiedykolwiek przeczytałam, w jakiś sposób wpłynęło na moje życie. Ale spróbuję, bo uwielbiam pisać o książkach.

1. J. K. Huysmans, „Na wspak” To książka bardzo dla mnie ważna. Męczyłam się strasznie przy jej czytaniu, by po ostatnim zdaniu całkowicie się zachwycić i już nigdy o niej nie zapomnieć. „Na wspak” to moja wielka inspiracja i wiem, że zostanie ze mną już na zawsze.

2. M. Hłasko, „Najświętsze słowa naszego życia” To opowiadanie, nie powieść ani cała książka. Poruszyło mnie jednak niezwykle i do dziś tli się we wspomnienia wzruszenia, jakie ten tekst we mnie wywołał. Z tego opowiadania pochodzi też najpiękniejszy cytat o miłości:

Począł się ubierać; nie śmiał przy tym dotknąć własnego ciała. Czuł ją ciągle przy sobie; aż po czubki włosów wypełniony był owym dziwnym, cięższym od ołowiu, boleśniejszym od męki umierania, słodszym od najpiękniejszych wierszy uczuciem, jakie daje noc z kimś, na kogo czekało się przez tysiąc chwil, kogo pragnęło się przez wiele bezsennych nocy, kogo widziało się w każdej na ulicy spotkanej twarzy, kogo oczekiwało się przy każdym pukaniu do własnych drzwi; przez kogo nienawidziło się nieba, ziemi i ludzi; i przez kogo kochało się wszystko.

3.  O. Wilde, „Portret Doriana Graya” Kocham tę powieść od pierwszego do ostatniego zdania.

4. J. Austen, „Duma i uprzedzenie”, „Emma” Fakt, to są romanse. Ale romanse, które czytałam po kilka razy i które wspaniale opisują epokę, w której toczy się akcja. I ci wspaniali mężczyźni: pan Darcy i pan Kinghtley, których darzę uczuciem szczerym i niezmiennym.

5. J. Heller, „Paragraf 22” Tę powieść przeczytałam stosunkowo późno, ale nabawiałam się po niej strasznego kaca polekturowego. Zresztą, nadal przeżywam historię Yossariana i chłopaków i nie mogę nadziwić się geniuszowi Hellera.

6. F. Dostojewski, „Bracia Karamazow” Dopiero po tej powieści tak naprawdę pokochałam Dostojewskiego, nie po „Zbrodni i karze”, jak to często się zdarza. Miłość do tej książki została pogłębiona także po spektaklu w reżyserii Janusza Opryńskiego. To był jeden z najdotkliwszych kaców polekturowych, jakie pamiętam.

7. H. Sienkiewicz, „Ogniem i mieczem” Książka, którą pokochałam na fali mojego zainteresowania Ukrainą i Kresami Wschodnim, czytana wielokrotnie – jako jedyna z sienkiewiczowskiej „Trylogii”.

8. J. Cervenak, „Bohatyr” To chyba najlepsza powieść z gatunku słowiańskiego fantasy, jaką znam. Chylę czoła przed świetnymi scenami walki i bogactwem pogańskich wierzeń, które można odnaleźć na kartach książki.

9. L. Pełka, „Polska demonologia ludowa” Wiem, że to nie powieść, ale studia Pełki nad demonologią są dla mnie bardzo ważne. Korzystam z tego opracowania w swojej pracy naukowej, ale także czerpię garściami przy pisaniu tekstów literackich. To po prostu kopalnia wiedzy, w dodatku pierwsza, z której skorzystałam i którą postawiłam na swojej półce. Przynajmniej z tej dziedziny.

10. M. Mitchell, „Przeminęło z wiatrem” Czytam tę powieść właśnie teraz i już wiem, że będę do niej wracać. Nigdy bym nie przypuszczała, że losy Scarlett O’Hary tak mnie wciągną i że jej historia okaże się dla mnie źródłem wielu refleksji. Och, i że ponownie się zakocham: w Retcie Butlerze.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “10 książek mojego życia

  1. Pingback: Mężczyźni mojego życia [1]: Marek Hłasko | Natalia Kościńska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s