Katy Carr – Mała little Flower

Praca w centrum handlowym może mieć jednak jakieś plusy, jak się okazuje. To właśnie w godzinach pracy usłyszałam piosenkę „Mała little Flower”, która bezbrzeżnie mnie zachwyciła. Retro-popowa piosenka zaśpiewana bardzo ciepłym głosem i z tekstem w dwóch językach: polskim i angielskim. Zainteresowała mnie na tyle, że zapragnęłam dowiedzieć się o niej czegoś więcej.

Katy Carr, bo to ona wykonuje tę piosenkę, marzyła o zostaniu pilotem. Wybrała jednak muzykę – i całe szczęście! W pewnym momencie zainteresowała się polską historią. W ten sposób powstała najpierw piosenka „Kommander’s Car„, a później cała płyta „Paszport”. Na niej właśnie można usłyszeć utwór „Mała little Flower”. Bardzo zafascynowała mnie historia jej powstania, a raczej – inspiracja.

„Mała little Flower” jest poświęcona niezwykłej kobiecie: Irenie Gut-Opdyke, jednej z wielu kobiet odznaczonej medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Jej przeżycia były naprawdę przerażające: najpierw trafiła w ręce żołnierzy Armii Czerwonej, którzy pobili ją, zgwałcili i zmusili do pracy w ich szpitalu polowym, a następnie została zatrzymana przez Niemców, którzy przeznaczyli ją do ciężkich prac. Miała jednak trochę szczęścia: w końcu wyjechała do Tarnopola, by tam prowadzić dom jednemu z niemieckich majorów. W tym właśnie domu ukrywała Żydów, których udało się ocalić przy likwidacji getta. Oficer SS oczywiście zorientował się, że w jego piwnicy mieszkają Żydzi, nie doniósł jednak na służącą. Zamiast tego zażądał, by Irena została jego kochanką. Z Tarnopola udało jej się uciec wraz ze swoimi podopiecznymi, jednak los wciąż się do niej nie uśmiechał: jej narzeczony, Janek Ridel zginął dzień przed ich ślubem, który miał się odbyć w 1944 roku. O tym właśnie opowiada piosenka Katy Carr, o miłości w czasie wojny i o utracie ukochanego.

I, co dla mnie niezwykle ważne, opowiada o tym w sposób piękny.

A tutaj można znaleźć wywiad z Ireną Opdyke – dla tych, którzy czytają po angielsku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s